Fiziksel Çevrenin Engellilere Uyumlandırılması Projesi

Vakfımız, Türkiye ve İstanbul’da bir ilki başararak Fiziksel Çevrenin Engelli İhtiyaç ve Gereksinimleri Doğrultusunda Uyumlandırılması Amaçlı Taksim-Mecidiyeköy Arası Fiziksel Çevrenin Engellilere Uyumlandırılması Pilot Projesi’ni hayata geçirdi.

Vakfımız, Türkiye ve İstanbul’da bir ilki başararak Fiziksel Çevrenin Engelli İhtiyaç ve Gereksinimleri Doğrultusunda Uyumlandırılması Amaçlı Taksim-Mecidiyeköy Arası Fiziksel Çevrenin Engellilere Uyumlandırılması Pilot Projesi’ni hayata geçirdi.

Sokak ve caddelerimizdeki mimari ve fiziksel erişim sorunları engellilerimizin sosyal ve ekonomik hayata katılımlarının, topluma entegre olmalarının önünde yatan en büyük engel. Mimari açıdan tüm engelliler için önemli sorun teşkil eden ve hayatı engelliler için dahada güçleştiren erişim sorununa standartlar geliştirmek ve çözüm önerileri sunmak amacıyla Vakfımız, Türkiye ve İstanbul’da bir ilki başararak Fiziksel Çevrenin Engelli İhtiyaç ve Gereksinimleri Doğrultusunda Uyumlandırılması Amaçlı Mecidiyeköy-Taksim Arası Pilot Proje’sini hayata geçirdi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliği ile hazırlanan pilot proje ile Mecidiyeköy-Taksim arasında seçilen pilot alanda; belirlenen cadde, sokak, meydan ve kaldırımların engellilerin erişimine uygun hale getirilebilmesi için fiziki çevre araştırmaları yapıldı ve problem alanlarının tespit edildi. Problem alanlarında tüm engelli gruplarına ve kullanıcılara en uygun fiziksel çevre düzenlenmelerinin yapılması; herkes için eşit ve ulaşılabilir yaşam olanaklarının geliştirilmesine katkıda bulunması amaçlanıyor.

Proje kapsamında 11 stajyer öğrenci süpervisorlar rehberliğinde tanımlanan alanları adım adım görüntüleyerek problemleri tespit etti. Tespit edilen sorunlar çözümleriyle birlikte kitap haline getirilerek uygulama uygulama için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sunuldu.