FEV SBK Projesi

Sportif Beceri Ve Koordinasyon Eğitimi Projesi 4–16 yaş arası spina bifida, serebral palsi gurubu ve eğitilebilir zihinsel engelli çocuklara sportif beceri kazandıracak eğitimlerden geçirilmesini kapsamaktadır.

Sportif Beceri Ve Koordinasyon Eğitimi Projesi 4–16 yaş arası spina bifida, serebral palsi gurubu ve eğitilebilir zihinsel engelli çocuklara sportif beceri kazandıracak eğitimlerden geçirilmesini kapsamaktadır. Engelli Çocuklar Sportif Beceri Ve Koordinasyon Eğitimi Projesi ile engelli çocuklara fiziksel tıp ve rehabilitasyon programları dışında kalan egzersizleri yaptırarak fiziksel hareket kabiliyetlerinin artırılması amaçlanmıştır.

Bunun için eğitimlerin verileceği bir sportif beceri ve koordinasyon eğitim merkezi kurulmuştur. Engelli çocuklara uzman hocalar eşliğinde hareket genişliğini disipline edici ve geliştirici hareketlerin yaptırıldığı bir eğitim programı uygulanmaktadır. Eğitim ile engelli çocuklarda gözle görülür değişimler yaşanmış eğitim ile tekerlekli sandalye ile eğitime gelen bir engelli çocuk eğitim ile ilk adımlarını atmıştır.

Proje çalışma dönemi içerisinde projede öngörülen eğitimler belirlenen müfredatlara uygun şekilde uygulanmış, eğitim sonunda engelli çocukların hareket kabiliyetlerini geliştirme noktasında önemli aşamalar kaydedilmiştir.

Engelli çocukların SBK eğitimleri ile birlikte;
Fizyoterapinin temel beceri ve koordinasyonları sağlayan eğitimler verilerek, engelli çocukların fiziksel durum haritaları çıkarılmakta ve ilgili sportif branşlara yönlendirilmektedir.
Fiziksel Engelliler Vakfının yürüttüğü tüm projelerde olduğu gibi Engelli Çocuklar Sportif Beceri Ve Koordinasyon Eğitimi Projesi kapsamında eğitimden geçen engellilerin topluma entegrasyonları sağlanarak kendi kendine yeten bireyler haline gelmelerini sağlayacak altyapı oluşturulmaktadır.

www.fevsbk.org