FEV Mozaik Projesi

FEV Mozaik Eğitimi Projesinin amacı, zihinsel engelli bireylerin topluma uyumlarını sağlamak.

FEV Mozaik Eğitimi Projesinin  amacı, zihinsel engelli bireylerin topluma uyumlarını sağlamak; zihinsel ve bedensel açıdan kendine yeterli bireyler haline gelmesini desteklemek ve kabiliyetlerini en yararlı şekilde kullanabilmeleri için fırsat yaratmaktır.

FEV Gaziantep temsilciliği tarafından hayata geçirilen ve bölgede, bir ilki oluşturan ‘’Zihinsel Engellilere Yönelik Mozaik Eğitimi’’ projesinin hedef kitlesini “eğitilebilir” olarak nitelendirilen hafif düzeyde zihinsel engelli bireyler oluşturmuştur. Eğitime alınacak zihinsel engelli öğrenci sayısı yirmi olarak planlanmış, ancak hedef aşılarak mozaik eğitimi verilen öğrenci sayısı 33 olarak ortaya çıkmıştır.

İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın % 75 hibe desteği ve vakfımızın % 25 katkısı ile gerçekleşen projenin, yenilikçi yönüyle benzer girişimler için de cesaretlendirici bir model oluşturması beklenmektedir. Toplam süresi 9 ay olan projenin ilk ayında atölye kurularak kursiyer kayıtları yapılmış; 2.ayda ise eğitimlere başlanmıştır. Ayrı gruplar halinde yarım gün olarak planlanan eğitimler 7 ay  verilmiştir.

Proje sonunda 33 engelli birey mozaik eğitimini başarı ile tamamlamış, eğitim boyunca ürettikleri birbirinden renkli eserler çeşitli  platformlarda sergilenerek büyük beğeni kazanmıştır.

www.fevmozaik.org