Beyaz Kelebekler Projesi

“Beyaz Kelebekler Projesi” zihinsel engelliler için tasarlanmış bir istihdam projesidir.

“Beyaz Kelebekler Projesi” zihinsel engelliler için tasarlanmış bir istihdam projesidir. Bugüne kadar hayata geçirdiğimiz istihdam projelerinin sonucunda edindiğimiz tecrübeler; her engel grubu için özer tasarlanmış, kurgulanmış projelere ihtiyaç duyulduğunu ortaya çıkarmıştır. Daha önce Job Coach projesinde elde edilen başarılar doğrultusunda da istihdamında en fazla zorluk yaşanan engel grubu olan zihinsel engelliler için Beyaz Kelebekler Projesi tasarlanarak kurgulanmıştır.

Beyaz Kelebekler Projesi” ile,
İstihdamında büyük zorluklar yaşanan zihinsel engellilere, engel durumlarına uygun verilecek mesleki eğitimler sonunda istihdam fırsatı tanınması amaçlanmıştır.Vasıf ve kriterleri uygun zihinsel engellin bireylerin projede öngörülen eğitim programından geçirilmesi ve eğitim sonunda başarılı olacak 20’inin İstanbul’da bulunan Mc Donald’s Restoranlarında istihdamı, hedeflenmiştir.

Beyaz Kelebekler projesi kapsamında 37 engelli birey 8 hafta süreli mesleki ve kişisel gelişim eğitim programına tabi tutulmuştur. Projede istihdamı öngörülen engelli sayısı 20 olarak belirlenmişti. Eğitim sonunda yapılan sınavda bu sayı artmış, başarılı olan 23 engelli birey McDonald’s Restoranlarında istihdam edilmiştir.