Fiziksel Engelliler Vakfı, üstlendiği misyon ve kurumsal anlayışı gereği, gerçekleştireceği tüm projelerin mutlaka sahadaki bir soruna çözüm getirmesini, özgün ve sürdürülebilir olmasını olmazsa olmaz gören bir Sivil Toplum Kuruluşu’dur. Nitekim bugüne kadar hayata geçirdiğimiz tüm projeler ya vakfımızca sürdürülmüş ya da bir kamu kuruluşuna devredilerek yaşaması sağlanmıştır.

Türkiye’deki ilk örnek olan ve İBB tarafından geliştirilerek sürdürülen ‘’Engelliler Yaz Kampı’’  1995’te bizim başlattığımız bir projedir. 1996’da açtığımız ‘’Ortez ve Protez Atölyesi’’ aynı şekilde, halen İBB bünyesinde yaşamaktadır. 2005 yılında başlattığımız engellilerin istihdamını sağlayan ‘’Özümüzle Üretiyoruz Projesi’’ engelli istihdamına yeni bir boyut getirmiştir. ‘’Mutlu Engelli Hattı Projesi’’,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na modern bir çağrı merkezi kurması yönünden ilham vermiştir.  2008 yılında AB hibe desteği ile başlattığımız SBK Projesi İstanbul’da devam ettirildiği gibi, 2013-2014 yılında AB hibe desteği ile Gaziantep'e kadar götürülmüş, oradaki engeli çocuklarımıza umut olmuştur.  Proje, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Şehitkamil Belediyesi'nin desteği ile hizmetlerini sürdürmektedir.

FEV’in bir diğer özelliği ise, hiçbir şekilde ve hiçbir sebeple insan ayırt etmeden, sadece ve sadece tanımlanan gayesine odaklanarak çok çalışan, şefkatli bir kuruluş olmasıdır.  

FEV, işte bu ilkelere sadık kalarak eline aldığı her işi özenle yapmış ve tertemiz bir STK olarak 1995 yılından bugüne ayakta kalmıştır. Bu, esasen bizi geleceğe güvenle taşıyacak olan en önemli kazanımımızdır. 

Geleceğe nasıl baktığımıza gelince, FEV’in kendi alanında nicelik ve nitelik olarak en başarılı işleri yapan ilk 5 STK arasında olmasını hedefliyoruz.  Bunu sağlamak için gerekli olan tüm hamleleri yapmak üzere, süreçlerimizi ve kurumsal yapımızı gözden geçiriyoruz. Bizi ayakta tutan esas ruhu muhafaza ederek, teknolojiyle yönetilen ve hizmet-proje döngüsünü işleterek kaynak yaratan bir yapısal değişimi gerçekleştirmek istiyoruz.   

FEV, sonuç olarak gayesini destekleyen ve kaynak yaratan iktisadi bir altyapı üzerinde; vakıf ruhunu benimsemiş, şefkatli, etik değerlere sahip  İnsan Kaynaklarıyla yönetilen, şimdiye kadar olduğu gibi şeffaf ve hesap verebilir bir dönüşümün eşiğindedir. 

Daha çok proje üreterek, daha fazla kaynak yaratarak ve çok daha fazla sayıda engelliye ulaşarak hizmetlerimizi daha geniş satıhlara ulaştırmak temennisiyle.