“TÜRKİYE’DE BİR İLK “ DEPREMİN YARALARINI SARMAK İÇİN BÜYÜK BİR ADIM ATIYORUZ.

11 ili etkileyen 6 Şubat depremlerinde uzuvlarını kaybeden afetzedelerin protez ihtiyacı, Kahramanmaraş'ta kuracağımız merkezde ücretsiz karşılanacak. Merkezde, muayene, ölçü alma, fizik tedavi, rehabilitasyon, sosyal ve psikolojik eğitim hizmetleri verilecek. Ayrıca, protezlerin tamirat ve onarımı da yapılacak.

Fiziksel Engelliler Vakfı ve Uluslararası Doktorlar Derneği (AID) ile Pazarcık ve Elbistan merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından uzuvlarını kaybeden afetzedelerin yaralarına merhem olmak amacıyla çalışma başlattı.

Bu kapsamda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) İstanbul Medeniyet Üniversitesinin (İMÜ) destekleriyle KSÜ Eğitim Kampüsü'nde yapımına başlanan merkezde, deprem bölgesindeki ampute afetzedeler için özel protezler üretilecek.Anadolu Ajansı ve birçok Tv kanallarına açıklamada bulunan Vakıf başkanımız Prof.Dr Yaşar Tatar, büyük bir felaketin yaşandığını belirterek birçok vatandaşın uzuv kaybı yaşadığını söyledi. 

Tatar, “ Depremlerde bölgedeki birçok medikal merkezin de yıkılıp zarar gördüğünü anlatan Tatar, Kahramanmaraş'a çok özel bir merkez kurduklarını ve bunun içerisinde önemli sistemlerin yer alacağını dile getirdi.Tatar, KSÜ Kampüsü'nde yapımına başlanan merkezde gönüllü doktorların ücretsiz hizmet vereceğini, burada protez merkezi, sanal rehabilitasyon alanı, protez müzesi, sportif beceri koordinasyon alanı, engellilere yönelik özel hamam alanı, kütüphane ve çeşitli sosyal donatıların olacağını ifade etti.Hem engellileri hem de ailelerini kurulacak merkezde yaşama hazırlayacaklarına işaret eden Tatar, burada ailelere çeşitli eğitimlerde vereceklerini söyledi.


“Devlet adına buradayız, devlet için buradayız” 

“Burası tüm bölgeye hizmet verecek. Özellikle protez merkezi anlamında burayı referans seçtik. Çünkü Kahramanmaraş şehirlerin ortasında. Kahramanmaraş'ın ilçelerinde özellikle Elbistan'da ciddi kayıplar, ciddi amputasyonlar var. Malatya'da benzer bir merkez yok. Dolayısıyla Adıyaman, Malatya'daki vatandaşlar buradan hizmet alabilecek. Hatay'da da yine bir protez merkezimiz olacak. Şu anda hizmet veriyor. Ama özellikle bu bölgeye yakın olan şehirler buradan hizmet alacak.”

Fiziksel Engelliler Vakfı ve Uluslararası Doktorlar Derneği olarak bu hizmeti sürdüreceğiz. Her şey bedelsiz. Herhangi bir bedel ödenmeyecek. Yani burada kurulacak merkez depremden etkilenmiş 11 bir ildeki bütün amputelere açık olacak. Burada kendilerine ücretsiz protez rehabilitasyonu verilecek. Protez öncesi rehabilitasyon verecek ve protez kullanımı öğretilecek. Bunun için de kendilerinden herhangi bedel talep etmeyeceğiz." İfadelerini kullandı.


Uluslararası Doktorlar Derneği (AID) Başkanı Mevlit Yurtseven de deprem sonrası ihtiyaçların karşılanması noktasında çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

Depremler nedeniyle birçok vatandaşın uzvunu kaybettiğini kaydeden Yurtseven, bölgede çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti.


Yurtseven, "Depremzede olması bu hizmeti alması için yeterli. Bir de bu hizmet bir kere başladığı zaman tek seferde bitecek bir şey değil. Sürekliliği var. Çocuklar büyüyor. Protezlerinin yenilenmesi gerekiyor. İnsanların zaman içerisinde protezlerinin soketleri kırılıyor, yenilenmesi gerekiyor. Mevcut şartlarda bakımı gerekiyor. Bütün bu hizmetleri burada vereceğiz." diye konuştu.