DEPREMZEDE ÇOCUKLARIMIZA UNUTULMAZ BİR HATIRA

Fiziksel Engelliler Vakfı ve AID (Uluslararası Doktorlar Derneği) ortak iş birliği ile depremde uzuv kaybı yaşayan çocuklara ve ailelerine yönelik hazırlanan proje Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 8-9 Haziran tarihlerinde gerçekleştirildi.

Deprem bölgesinde felaketi yaşayan çocuklar, İstanbul’daki Şampiyonlar Ligi Finali öncesinde iki takımın antrenmanlarını izledi.

Fiziksel Engelliler Vakfı ve AID (Uluslararası Doktorlar Derneği) ortak iş birliği ile depremde uzuv kaybı yaşayan çocuklara ve ailelerine yönelik hazırlanan proje Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 8-9 Haziran tarihlerinde gerçekleştirildi.

 İki gün boyunca İstanbul’un tarihi ve kültürel değerlerini tanıma fırsatı bulan çocuklarımız yapılan gezinin ardından 10 Haziran’da oynanacak Şampiyonlar Ligi Finali’nin hazırlık antremanlarını izleme ve sahaya çıkma fırsatı buldular.


Futbolcularla hatıra fotoğrafı çektiren çocuklar, kendilerine hediye edilen formalar ile "UEFA Şampiyonlar Ligi İstanbul Mini Toplara imza attırdı.

Büyük mutluluk yaşayan çocukların ortak özelliği ise Uluslararası Doktorlar Derneği (AID) tarafından ortez - protez desteği almış olmaları. "Engelleri Aşan Umut" projesi kurucusu ve lideri Zeynep Coşkun Koç, iki günü kapsayan projenin finaline geldiklerini belirterek, Sağlık, Kültür ve Turizm, Gençlik ve Spor Bakanlıkları, Türkiye Futbol Federasyonu, UEFA ve gönüllülere teşekkür etti.

 Projenin depremzedeler için önemine işaret eden Koç, şöyle konuştu:

 "Eğer biz hazır olursak onları kucaklamaya, onlar da yeniden bu toplumun etkin ve aktif üyeleri olabilecekler. Çocuklarımız gitgide içlerindeki sıkıntıları, sorunları, akıllarına takılanları bizlere sormaya, heyecanlarını paylaşmaya başladılar. Onların konuşabilecekleri, sorabilecekleri, destek alabilecekleri bir kaynağa ihtiyaçları var. Aileleri de çok ciddi duygusal yorgunluk yaşıyor. 'Buraya gelmek bizim için bir nefes almak gibi oldu.' dediler."


Fiziksel Engelliler Vakfı Başkanı Biyomedikal Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Tatar ve AID Protez Projeleri Yöneticisi ise ücretsiz protez projesinin detaylarını anlattı.

Çocukları psikolojik olarak da desteklediklerini ifade eden Tatar, “Zorluklar birlikte aşılır. Bu inançla çalışıyor, çocuklara ve ailelerine destek oluyoruz. İstanbul’da geçirdikleri bu iki günü hayatları boyunca unutmayacaklar. Şu an kendilerini daha güçlü, daha mutlu hissediyorlar. Yalnız olmadıklarını bir kez daha gördüler. Bu heyecanı aileleriyle birlikte yaşamaları da ayrıca önemli. Ücretsiz ortez-protez desteğimiz devam ediyor. Faydalanmak isteyenlerin 0553 928 76 34 nolu telefonndan bize ulaşmasını bekliyoruz.” dedi.