Herşeye Kadir

Sonunda Kadir’e uygun bir iş imkanı çıktı...

Özümüzle Üretiyoruz Projesinde yaptığımız her görüşme farklı bir hikayeyle karşılıyor bizi. Yine görüşmelerimizden birinde ortopedik rahatsızlığı olan, daha önce çalışmayı çok istemesine rağmen iş bulamadığını söyleyen, aranmaktan dolayı duyduğu mutlu defaatle dile getiren, 19 yaşında Kadir isminde bir engelli adayımızla tanıştık.  Kadir, önüne çıkan bu fırsatı kendisine sunulan bir armağan gibi karşılamıştı. Sürekli arıyor iş görüşmesine gideceği günü öğrenmek istiyordu. Her defasında verdiği bilgiler doğrultusunda bir iş çıktığı zaman kendisiyle tekrar irtibat kuracağımızı söylesek de, O’nun bu tatlı heyecanına ortak olmaktan da kendimizi alamıyorduk.

Sonunda Kadir’e uygun bir iş imkanı çıktığında iş görüşmesi planını yaparak, kendisini davet ettik. İş görüşmesi ümitvar bir şekilde geçti ve işveren 15 gün gibi bir süre içerisinde Kadir’in istihdamı için elinden geleni yapacağına dair söz verdi. Ancak gelişme umulduğu gibi olmadı ve Kadir’in istihdamı gerçekleşemedi.

Bundan sonraki zaman zarfında Kadir sürekli bizi arayarak iş istiyordu. Onun bu çalışma azmine karşılık verememenin üzüntüsünü yaşıyor, engel grubuna uygun bir iş araştırması için elimizden geleni yapıyorduk. Kadirle her konuşmamızda ona olumlu bir cevap veremesek de onun içindeki sönmeyen ümit ışığına destek olmaya çalışıyorduk. Sonunda daha önce engelli aday yönlendirdiğimiz bir işyeri acil eleman ihtiyacı için bizi aradı. İşyeri Kadir’e çok yakın ama işveren gözüyle bakıldığı zaman Kadir’in engel grubunun iş ile birebir örtüşmeme ihtimali vardı. Biz yine de Kadir’in bir şansını denemesini o azmiyle işvereni de ikna edeceğini düşünerek iş görüşmesini  gerçekleştirdik. Görüşme neticesinde Kadir, umduğumuz gibi işvereni ikna etmiş ve işe kabul edilmişti. İşbaşı yapması için geçen üç günlük süreçte ise sürekli Kadir’in sevinç telefonları ile karşı karşıya kaldık. Kabına sığmıyor en ufak bir evrakını hazırladığı zaman bize haber veriyordu. Sonunda, O ümidini yitirmemesinin, işveren de Kadir’e güvenmesinin karşılığını fazlasıyla almış oldu.