En Sağlam Referans

Özümüzle Üretiyoruz Projesi yürüttüğümüz çalışmalarda tespit ettiğimiz en önemli noktalardan bir tanesi de; işveren için engelli istihdamındaki en önemli referansın o iş yerinde daha önce çalışan engellilerin olmasıydı.

Özümüzle Üretiyoruz Projesi yürüttüğümüz çalışmalarda tespit ettiğimiz en önemli noktalardan bir tanesi de; işveren için engelli istihdamındaki en önemli referansın o iş yerinde daha önce çalışan engellilerin olmasıydı. Engelli işçinin bıraktığı iyi veya kötü izlenim diğer engelli adayların değerlendirilmesi noktasında çok önemli bir kriter olarak ortaya çıkıyordu. Bunun çok çarpıcı bir örneğini pek çok iş yerinin kapısından dönen, bir elini ve bacağını kullanmakta fazlasıyla zorlanan bir engellimizin istihdamında yaşadık.

Engelli arkadaşımızı ilk götürdüğümüz firma da onun bu engelini bir “engel” olarak görmüş, arkadaşımızın içindeki çalışma isteğini fark edememişti. Bir kapıdan daha dönmenin üzüntüsünü yaşayan arkadaşımıza ümitsiz olmamasını mutlaka bu azminin bir karşılığı olacağını söyledik. Ve bir önceki hafta iş görüşmesi gerçekleştirmiş olduğumuz; engelli istihdamı konusunda bizde olumlu izlenim bırakan bir firmayla onu buluşturmaya karar verdik. Görüşmeler bizim umduğumuz onun ise hiç beklemediği bir şekilde gerçekleşti ve olumlu neticelendi. Bir gün sonra resmi prosedürleri halletmek için işverene gittiğimizde engelli arkadaşımızla karşılaştık, evraklarını teslim etmiş ve eksik kalmış bir tane evrağını tamamlamak için iş yerinden çıkıyordu. O üzgün kişi gitmiş yerine içindeki sevinç fazlasıyla dışa yansıyan umut dolu bir kişi gelmişti.

İşverenin yanına gittiğimizde işveren de bize engelli arkadaşımızın evrakları teslim ederken çok mutlu olduğunu, kendilerine çok teşekkür ettiğini, bu durumun kendilerini ve ilgili bölümdeki görevlileri çok etkilediğini anlattı. Engellimizi bu kadar kolay istihdam etmelerinin nedenini; daha önce aynı engele sahip bir engelli işçi istihdam etmiş olduklarını ve o engellide fırsat verildiği taktirde kişinin engeli ne olursa olsun, çalışma azmine sahipse her şeyin üstesinden gelebileceğine şahit olduklarını söyleyerek açıkladı. Engelli arkadaşımıza referans olan yine bir engelli olmuştu.