Başarıya Tanık

Özümüzle Üretiyoruz Projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz her bir istihdam kendi içersinde bir başarı, bir azim hikayesi barındırıyor.

Özümüzle Üretiyoruz Projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz her bir istihdam kendi içerisinde bir başarı, bir azim hikayesi barındırıyor. Başarı öyküsünün kahramanı Muammer Tanık. Muammer,  doğuştan ortopedik bir engele sahip. Doğuştan engelli olmak, hayata engelli olarak adım atmak, zorluk gibi görünen bir durumla yaşamaya alışmak… Bu durum her birey için farklı yansımalarla ortaya çıkabilmekte.


Muammer engeliyle hayata merhaba diyenlerden. İki elini kullanmada ve yürümede zorluk yaşıyor. Dışarıdan bakan  için zor bir hayatı var Muammerin. Ama onunla bir süre konuşunca içindeki yaşama sevinci ve azmi sizi kendisine hayran bırakıyor. Pek çok kişi açısından üretime katılmama bahanesi olarak kullanabileceği bir engeli olmasına rağmen, Muammer hayatını kısıtlayan hiçbir durum olmadığını düşünüyor ve öyle hareket ediyor. Ön yargılı bir yaklaşımla onu değerlendiren işverenlere rağmen azminden, beklentilerinden hiçbir şey kaybetmemiş.


Ortaokuldan sonra eğitimine ara vermek durumunda kalan Muammer, açık liseye devam ederek yarım kalan eğitimini tamamlıyor.  Muammer bilgisayar konusunda da kendini çok geliştirmiş, iki elinde var olan engeline rağmen oldukça hızlı klavye kullanıyor. Ancak  bütün bunlara rağmen görüntü itibariyle var olan engeli, ön yargıları kırmada yetersiz kalabiliyor.


Projemiz kapsamında yaptığımız iş eşleştirmelerinde daha önce Muammer’in vasıflarına uygun iş görüşmeleri gerçekleştirmiştik. Muammer, o işi yapacak vasıflara sahip olsa da, işverenler engeli nedeniyle Muammer’in işini yapamayacağı düşüncesiyle olumsuz cevaplar vermişlerdi. Muammer tüm bu olumsuz cevaplar karşısında azminden hiçbir şey kaybetmedi. Bizler de ona olan güvenimizle, kendisinin vasıflarına uygun iş arayışımıza devam ettik. Bu görüşme maratonu sonunda yine Muammer’in vasıflarına uygun, verimli olarak çalışabileceği bir iş görüşmesi organize ettik.

Muammerin pozitif, insan kaynaklarının ön yargısız yaklaşımı sonunda istihdamın gerçekleşmesini sağladık. Elindeki engeline rağmen veri giriş elemanı olarak istihdam ettiğimiz Muammer, içindeki yaşam sevincini ve pozitif enerjisini artık iş yaşamında çevresine yaymaya devam ediyor.  Muammer’in işinde gösterdiği performans ve başarı ile müdürlerinin de büyük takdirini toplamış durumda.